Образотворче мистецтво

 

1 клас

 

КОНСПЕКТ УРОКУ

за темою "Казкові птахи"

 

Тема. Поглиблення знань про колір та його виражальні можливості. Асоціативне                                  сприйняття кольорів («веселий», «легкий», «ніжний»).

           Малювання композиції «Казкові птахи».

Мета. Продовжувати формувати поняття про колір та його виражальні можливості у ство-

           ренні художнього образу. Вчити сприймати твір образотворчого мистецтва цілісно.

           Удосконалювати вміння компонувати окремі елементи на площині.

            Розвивати уяву, фантазію, моторику пальців.

            Виховувати естетичний смак, інтерес до творів образотворчого мистецтва.

Обладнання для вчителя. Репродукції творів розписів декоративно-прикладного                                       мистецтва,таблиці, малюнки.

Обладнання для учнів. Гуашеві фарби, пензлики, посудини з водою, палітра, альбом,

                                          серветки.

.

                                                           Хід уроку

І. Організаційна частина. Оголошення теми і завдання уроку.

ІІ. Робота над темою уроку.

1.      Розповідь учителя.

  В Україні здавна була традиція оздоблювати речі , якими користувались. Прикрашали

навіть хату. Стіни вкривали малюнками, на яких зображували квіти, ягідки, рослини, птахів – усе, чим втішає зір природа, чим мальовнича наша земля. Найчастіше зображали птахів серед квітів та кетягів калини. Жодна квіточка в таких оздобленнях

не була схожа на іншу. Народні майстри уважно спостерігали за усім, що їх оточувало.

   Такі квіти та птахи тільки нагадували тих, що існують в природі, тобто били казковими.

    Казковим був і колір. Адже іноді забарвлення квітів чи листків мали неприродне

поєднання кольорів.

    Сполучення, поєднання протилежних, «теплих» і «холодних» кольорів: червоного,

помаранчевого, синього або ж зеленого кольорів створюють радісний, піднесений настрій.

2.      Розгляд демонстраційного матеріалу(зразки робіт майстрів петриківського розпису)

а) Бесіда.

- Яка з картин є найвеселішою? Чому?

- Яка намальована «легкими» кольорами, «ніжними»?

- Як ви гадаєте, ці кольори взяли вже готові, чи утворили, змішавши їх на палітрі?

- Яка ж композиція «найтемніша» або «важка»?

б) Словникова робота.

Отже, запам’ятайте!

Легкі кольори – прозорі, світлі, ніжні; важкі кольори – темні, густі, насичені.

в) Продовження бесіди.

- Які рослини, квіти ви впізнали?

- Чи існують такі різнобарвні квіти та квіти чудернацької форми в природі?

- Які птахи зображені?

- Про яких птахів ці загадки?

                                  Що за диво, красна панно,

                                  Пір’я гарне несказанно –

                                  Сяє барвами, мов квіти

                                  Чи казкові самоцвіти. (Павич)

    

                                   Що воно за дивна птиця:

                                   Світла денного боїться.

                                   Дзьоб гачком, великі очі,

                                    І не спиться їй щоночі. (Сова)

 

-          Якими барвами їх зобразили майстри?

-          Як ви гадаєте, чому власне такі фарби? Ось послухайте.

 

3.Слухання казки.

4. Практична вправа.

- Підберіть кольори та відтінки, щоб зобразити цих двох птахів.

а) Вправи на розбілювання теплих кольорів.

б)  Вправи на додавання теплих кольорів до інших фарб.

в) Вправина створення темних відтінків кольорів шляхом змішування з синьою фарбою.

5. Фізкультхвилинка.

6. Послідовне виконання роботи вчителем.

Працюйте так.

1).За допомогою схем намалюйте птаха.

Подумайте, які геометричні фігури є основою для тулуба, голови, хвоста та крилець.

2).Прикрасьте його довільно.

Пам’ятайте! Використовуйте фарбу тільки відповідно до характеру казкового птаха.

3).Довкола птаха намалюйте кілька великих та малих квіточок; грона калини намітьте олівцем.

   Тепер усі елементи квітів та калини старанно з’єднайте плавними лініями-гілочками.

4).Домалюйте листочки, травинки, дрібні квіточки так,  щоб уся площина паперу була рівномірно заповнена.

5).Виконайте композицію в кольорі. Пензликом працюйте впевнено, кінчиком та усім та усім пензликом. Слідкуйте, щоб фарба була не надто густою. Відтінки утворюйте на палітрі.

7. Самостійна робота учнів.

 Творче завдання.

-          Намалюйте фарбами казкову пташку.

ІІІ. Підсумок уроку.

  1. Перегляд робіт.
  2. Аналіз дитячих композицій.

-          Чи вдалося вам кольором передати характер пташки ?

 

-          Чому саме так ви зобразили її?                              


Катерина Білокур
Катерина Білокур